Podczas pracy z pierwszym modułem społeczno – przyrodniczym dwie grupy uczniów: młodsi i starsi uczniowie przygotowywali się do pełniejszego uczestnictwa w życiu demokratycznego państwa. Dzieci poznawały strukturę pracy szkoły. Przeprowadziły szereg wywiadów: z Panią Dyrektor szkoły – mgr Janiną Cycyk i nauczycielkami. Poprosiły również o rozmowę Pana Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Słupy i Okolic Waldemara Grzegorzewskiego i Panią sołtys Teresę Pożoga. Aby lepiej poznać zasady pracy samorządu lokalnego, uczniowie przeprowadzili wywiad z Panem Jackiem Szydło - Wójtem Gminy Dywity.
W spotkaniu uczestniczyły lokalne media. Uczniowie poznali trudną sztukę przygotowywania się do wyboru Samorządu Szkolnego, a potem przeprowadzili prawdziwą kampanię przedwyborczą. Następnie świadomie wytypowały swoich przedstawicieli. Uczniowie poznali pracę szkoły, organ prowadzący i osoby ją wspierające. Lepiej zrozumiały rolę uczniów w samorządzie.{flv}wybory{/flv}